Araç sigortaları ürünü olan Kasko, araçların çalınma yada hırsızlığa teşebbüs sonucu oluşan hasarlar; sel, dolu, yıldırım gibi doğal afetlerde meydana gelebilecek hasarlar ve yanma, terör olayları gibi risklere karşı teminat altına alıyor. Kasko sigortalarında araç sahiplerine bazı teminatlar ek olarak sunularak hizmet kapsamı genişletilebiliyor. Kasko poliçelerinde yer alan mini onarım teminatı bu hizmetler arasında yer alıyor. Halk arasında mini hasar sigortası olarak da bilinen mini onarım teminatı ve mini onarım teminatı kapsamına giren hasarlar hakkında merak ettiklerin için detaylara göz atabilirsin.
Araba

Kasko sigortalarında sunulan ek teminatlar arasında yer alan mini onarım, poliçede önceden belirtilmek kaydıyla aracınızda meydana gelebilecek küçük hasarları anlaşmalı servislerde tamir edilmesini sağlayan teminat türüdür. Bazı sigorta şirketlerince sunulan kasko poliçelerinde, mini onarım kasko teminatı plan dahilinde sunulurken bazı poliçelerde ise ek prim ödenerek poliçelerin sunduğu güvenceler arasına eklenebiliyor.

Mini onarım teminatı kullanılırken genellikle ekspertiz raporuna gerek duyulmuyor. Sadece anlaşmalı servislerde aracın tamir ettirilmesi ve oluşan hasarın mini onarım teminatı kapsamında yer alması yeterli oluyor. Ayrıca genellikle mini onarım teminatı kapsamında yapılan tamir işlemleri poliçelerde önemli bir detay olan hasarsızlık indirimini etkilemiyor.

Kaskoda mini onarım teminatı kapsamında yer alan hasarlar poliçeye göre farklılık gösterebiliyor. O nedenle poliçelerde açıklanan ve mini onarım kapsamı dahilindeki alan hasarların önceden bilinmesi gerekiyor. Genel itibariyle mini onarım teminatı ile giderilebilen hasarlar şöyle sıralanabilir:

  • Araç Boya tamiri
  • Boya hasarlı kaporta göçük düzeltme
  • Mini yama (Boya tamiri)
  • Boyasız kaporta göçük düzeltme
  • Ön cam tamiri
  • Araç içi döşeme tamiratı
Araba
Araçlarda en sık rastlanan küçük hasarlar arasında tampon sıyrıkları, vurma sonucu oluşan küçük ezikler, genellikler kapıdaki çizikler yer alıyor. Aracın boyasında meydana gelen bu küçük hasarlar mini onarım teminatları kapsamında anlaşmalı servislerde tamir edilebiliyor. Teminat kapsamındaki boya tamirlerinde kaporta sıyrık ve çizikleri için için Sigorta Şirketi’nin servis ile anlaşmasına bağlı olarak 30 cm çapa kadar, tampon sıyrık ve çizikleri 20 cm çapa kadar sınırlar bulunuyor.
Sürücülerin ve yolcuların konforu için tasarlanan iç döşemeler aynı zamanda aracınızın şık görüntüsünün bir parçasıdır. İç döşemelerde meydana gelebilecek hasarlar aracınızın görünümünü de etkiliyor. Genellikle koltukların döşemelerinde oluşabilen yırtık, sökük, çizik şeklindeki hasarlar ile sıklıkla rastlanan sigara kaynaklı oluşabilen yanıklar ve izlerin azami tamiratı da mini onarım paketi kapsamında faydalanılabilen hizmetler arasında bulunuyor. Araçların iç döşeme tamiri onarım kapsamında yer alabilmesi için Sigorta Şirketi’nin servis anlaşmasına bağlı olarak koltuklardaki sigara yanıkları 1 cm çapa kadar; ayrıca plastik çizik ve çatlaklarının ise 5 cm çapa kadar; plastik parça kopuklarının çapı da 3 cm ile sınırlandırılıyor.
Araç kaportasında, hafif çarpmalar ya da herhangi dış müdahale sonucu yaşanan ve aracın dış boyasına da zarar veren ezik, kaporta göçüğü gibi sorunların düzeltilme işlemi mini onarım teminatı kapsamında sayılabiliyor. Boyasız kaporta göçükleri Sigorta Şirketi servis anlaşmasına göre 10 cm çapa kadar bu hizmet kapsamında tamir edilebiliyor.
Dış darbeler nedeniyle aracın kaportasında oluşan göçüklerin çeşitli tekniklerle giderilmesi işlemine deniyor. Bu kapsamda aracın orijinalliğinin korunması ve boya kullanılmaması gerekiyor. Boyasız kaporta göçükleri Sigorta Şirketi servis anlaşmasına göre genellikle 5 cm çapa kadar bu kapsam dahilinde sayılıyor.
Araçların ön camları, seyir ya da park halindeyken dışardan gelen darbeler nedeniyle hasar görebiliyor. Seyir esnasında görüş kalitesi için büyük önem taşıyan ön camların dış yüzeylerinde çeşitli cisimlerin çarpması nedeniyle oluşan mandagözü, yıldız, kombine olarak nitelendirilen hasarları mini onarım teminatı kapsamında tamir ettirebilirsin.
Mini Onarım
Araçlarda meydana gelebilecek bazı küçük hasarlar sürüş kalitesini ve konforu etkileyebildiği gibi aracın görüntüsünün de bozulmasına neden olabiliyor. Kimse kötü görünen bir araca sahip olmak istemez. Mini onarım teminatı, küçük ama aracın değerini düşüren hasarları kasko poliçesi kapsamında herhangi bir ücret ödemeden tamir ettirme imkanı tanıyor. Mini onarım teminatının en büyük özelliği ise poliçelerdeki hasarsızlık indiriminin kaybedilmesine yol açmaması oluyor.
Mini onarım teminatları, araçlarda meydana gelen ve yukarıda sıralanan küçük hasarların karşılanabileceği limitleri kapsıyor. Kasko poliçesinde mini onarım güvencesi varsa ya da eklendiyse sigortalının teminat kapsamlarını ve haklarını önceden bilmesi gerekiyor. Böylece riskin gerçekleşmesi durumunda zaman kaybetmeden küçük hasarların tamiratı için Sigorta Şirketi’nin anlaşmalı olduğu bir servise başvurabilirsin.
Araba
Mini onarım teminatı kapsamında yapılan tamiratlar, genellikle küçük hasarlar olduğu için çoğu durumda tramer sistemine işlenmiyor. Ancak bu hususun sigorta şirketlerine, poliçenin özelliklerine ya da hasarın meydana gelme şekliyle ilgili olduğu belirtmekte fayda var. Bazı durumlarda bu hasarlar, kaza tamiri olarak nitelendirilerek  tramer kayıtlarına kaza veya hasar olarak yansıtılabiliyor.

Mini onarım süreleri ve yılda kaç kez bu hizmetlerden faydalanılabileceği poliçelerde net bir şekilde belirtiliyor. Allianz Mini Kasko onarım hakkı kapsamında teminatların yıl içerisinde belirli kullanım sayısı olabiliyor. Limitlere sadık kalması şartıyla boya tamiri yıl içinde 2 kez, iç döşeme ve ön cam tamiri, boyasız kaporta göçük düzeltme gibi işlemler ise yıl boyu 4 kez tekrarlanabiliyor.

Allianz tarafından tasarlanan Araç Sigortaları planlarından biri ile aracını risklere göre güvence altına alabilirsin. Allianz ürünlerinden birine sahipsen poliçelerin ile ilgili Hasar İhbarı ve Tazminat Görüntüleme hizmetinden faydalanabilirsin