Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte son zamanlarda öne çıkan trendlerden biri metaverse kavramı oluyor. Metaverse ile kullanıcılar alışveriş yapabiliyor, kendilerine özel olarak avatar seçebiliyor ve dijital evrende bulundukları arsalarda sosyal aktiviteler yapabiliyor.
Metaverse sanal gerçeklik teknolojisinin kurgusal evren üzerindeki halini ifade ediyor. Kullanıcıları internet üzerindeki bu dijital dünyaya bağlamayı hedefleyen Metaverse teknolojisine olan yatırım gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Facebook, Microsoft, Epic ve Roblox gibi dev şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırımlarının yanı sıra dijital ortamda sanal mağaza açan işletmelerin sayısında da artış görülüyor.
Metaverse

Metaverse; dijital dünyadaki avatarların yanı sıra kullanıcıların fiziksel çevrelerini ve dış görünüşlerini de sanal evrene aktararak insanlar arasındaki etkileşimi artırmayı hedefliyor. Gelecekte metaverse teknolojisinin sağlayabileceği faydalar şunlar oluyor:

  • Alışveriş yapmak ve sanal mağazadaki ürünleri artırılmış gerçeklik teknolojisi ile incelemek
  • Metaverse üzerindeki dijital ofis sayesinde ekip arkadaşları ile projeleri yönetmek
  • 3D oyunlar oynamak ve turnuvalar düzenlemek
  • Kişisel zevklere göre avatarlar yaratmak ve dijital arsa üzerinde değişiklikler yaparak yaratıcılığı geliştirmek
  • Fiziksel birlikteliğin yanı sıra kullanıcıları dijital evrende de bir araya getirerek sosyalleşmelerini sağlamak
  • Dijital evren sayesinde fiziksel sınırları ortadan kaldırmak ve kullanıcılarda özgürleşme hissi yaratmak
Metaverse

Metaverse arsa, kullanıcıların blockchain teknolojisinin sunduğu dijital varlıklar ile satın alabildikleri sanal evrendeki araziyi ifade ediyor.

Metaverse evrenindeki parçalardan oluşan bu araziler; NFT olarak temsil ediliyor ve tam mülkiyet hakkı veriliyor. Tıpkı fiziksel hayattaki gibi değer kazanabilen, satılabilen ya da kiralanabilen bu dijital arsalar; stratejik çalışmalar ile pasif gelir yatırımı olarak da kullanılabiliyor. Arsanın değerini arttırmak için metaverse evreninde satın aldığın herhangi bir alana bina, araç, ofis, oyun parkuru ya da diğer dijital varlıkları ekleyebilir ve yaratıcılığını yansıtabilirsin.

İlk olarak 1992 yılında Snow Crash adlı bilim kurgu romanında bahsedilen Metaverse kavramı, ilgili romanın yazarı Neal Stephenson tarafından ortaya çıkarılmıştır. Her ne kadar metaverse kavramının fikri kurucusu Neal Stephenson olsa da bu teknolojinin farkındalığının oluşmasına ve gelişmesine yol açan kişi Facebook’un yeni adıyla Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg’dir. Bunun yanı sıra merkeziyetsiz bir yapıda olan Metaverse evreninin tek bir sahibinin olması mümkün olmuyor. Günümüzde metaverse teknolojisini OVR ve Sandbox gibi yatırımlar sunuyor. Metaverse, gelecekte evreni ve kullanıcıları sanallaştırma iddiasıyla popülerliğini artırmaya devam ediyor.
Metaverse

Metaverse evreninde en merak edilen konulardan biri de dijital arsaları satma, alma ya da kiralama gibi işlemlerin nasıl yapıldığı ile ilgiliydi. İşte bu noktada metaverse ve blockchain ilişkisi ortaya çıkıyor. Metaverse; blockchain ile oluşturulan dijital varlıkların sanal evrende kullanıcılara sunulması için bir köprü görevi üstleniyor. Aynı zamanda dijital varlıkları satın alma, satma ya da kiralama amacıyla da kullanılan coinler, blockchain teknolojisini öne çıkarıyor. Gelecekte de blockchain, NFT, yapay zeka ve artırılmış sanal gerçeklik teknolojilerini bir araya getirecek olan Metaverse evreninin popülerliği, sosyal aktiviteleri, teknolojik altyapısı ve kullanıcılara sunduğu imkanların artmaya devam edeceği öngörülüyor.

Geleceğin trend teknolojilerinden biri olan NFT hakkında daha detaylı bilgi edinmek için dummy NFT Nedir?sorusu da sıklıkla merak ediliyor. Bu sorunun yanıtı için ayrıntılı bir araştırma yapabilir, yeni nesil teknolojileri yakından takip etmenin avantajlarını yakalayabilirsin. Sen de teknolojinin hakim olacağı gelecekte ihtiyaç duyabileceğin hayat sigortasını önceden yaptırmak için dummy Allianz Hayat Sigortası seçeneklerini değerlendirebilirsin.