Şehirler arası ya da şehir içi seyahatlerde köprü ve otoyollar yolculuğun konforlu ve güvenli bir şekilde çok daha kısa sürelerde tamamlanabilmesi için büyük önem taşıyor. Özellikle de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi önemli kentlerin bulunduğu Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgesinde yer alan köprü ve otoyollar Türkiye'nin kalbi niteliğindeki şehirleri birbirine bağlıyor. İşte bu nedenle köprü ve otoyol güncel geçiş ücretleri sürücülerin en çok merak ettikleri konuların başında geliyor. Sen de “köprü ve otoyol geçiş ücretleri 2023 yılında ne kadar oldu?” gibi soruların yanıtını merak ediyorsan, detaylara göz atarak güncel ücretleri öğrenebilirsin.
otoyol

Türkiye'nin dört bir yanında Karayolları Genel Müdürlüğü ve özel işletmeler tarafından işletilen otoyollar bulunuyor. Otoyollardan geçiş ücretleri, yol üzerinde bulunan ve sürücülerin giriş çıkış yapabildiği noktalara göre farklılık gösteriyor. Otoyollardaki gişeler arası uygulanan ücretler Karayolları Genel Müdürlüğü ya da yolu işleten şirket tarafından önceden ilan ediliyor. Sürücülerin yoğun olarak kullandığı otoyollarda en uzak iki gişe arasında otomobiller için uygulanan şehirlerarası otoyol ücreti bilgilerini aşağıdaki tabloda bulabilirsin:

 • KGM Anadolu Otoyolu Çamlıca - Akıncı gişeleri arası: 47 TL
 • İzmir - Çeşme Otoyolu Seferihisar - Çeşme gişeleri arası: 7,25 TL
 • İzmir - Aydın Otoyolu Işıkkent - Aydın Batı gişeleri arası: 9,50 TL
 • KGM Çukurova Otoyolları - Adana Doğu Alın - Şanlıurfa gişeleri arası: 30,75 TL
 • KGM Çukurova Otoyolları - Niğde Kuzey - Mersin Alın gişeleri arası: 27,50 TL
 • KGM Avrupa Otoyolu Mahmutbey - Edirne gişeleri arası: 23,25 TL
 • Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu Osmangazi Köprüsü - İzmir Çıkış gişerileri arası: 459,00 TL
 • Kuzey Çevre Otoyolu Fenertepe - Kurnaköy gişeleri arası 95,50 TL
 • Kuzey Marmara Avrupa Otoyolu Kınalı - Fatih gişeleri arası 39,00 TL
 • Kuzey Marmara Anadolu Otoyolu Kurnaköy - TEM Akyazı gişeleri arası: 89,50 TL
 • Ankara - Niğde Otoyolu - Ankara Alın - Niğde Gölcük gişeleri arası: 138,50 TL
 • Menemen - Aliağa Çandarlı Otoyolu Menemen - Çandarlı gişeleri arası: 55,50 TL

 Kuzey Marmara Otoyol ücreti de Avrupa için otomobillerde Kınalı-Fatih gişeleri arası 39 TL, Anadolu yakasında ise Kurnaköy 2 ve TEM Akyazı gişeleri için 89,50 TL'dir. 

İstanbul ile Ankara arasındaki otoyol Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından işletiliyor. KGM Anadolu Otoyolu olarak da bilinen İstanbul-Ankara Otoyolu ücretleri 2023 yılı için geçerli olmak üzere İstanbul Çamlıca gişeleri ile Ankara Akıncı gişeleri arasında 1. sınıf araçlar (otomobiller) için 47 TL olarak uygulanıyor. 2. sınıfta yer alan minibüs vb araçlar için 54 TL, yolcu otobüsleri gibi 3. sınıf araçlar için 72,75 TL, kamyon gibi 4. sınıfta yer alan araçlar için 93,50 TL; tır gibi dingil sayısı 6'dan fazla olan 5. sınıf araçlar için 112,25 TL ve 6. sınıfta yer alan motosikletler için 18,75 TL şeklinde tahsil ediliyor. 
İstanbul-İzmir otoyolunun kullanmak isteyen sürücüler Osmangazi Köprüsü'nden geçiş yapıyorlar. Her iki yönlü olarak da tüm otobanı kullanan sürücüler için ücretler araç türüne göre 321 TL ile 1.456 TL arasında değişiyor. İstanbul-İzmir Otoyolunda başlangıç ve bitiş arasındaki gişelerden motosikletler 321 TL, binek otomobiller 459 TL, hafif ticari araçlar 733 TL, 3 akslı yolcu otobüsleri vb araçlar 871 TL, 4-5 akslı kamyonlar 1.155 TL, 6 ve üzeri akslı ağır tonajlı kamyon ve tırlar ise 1.456 TL ödüyor. Otoyol üzerindeki Bursa Kuzey ve Manisa Turgutlu gişelerinde çıkış yapılması durumunda daha düşük ara ücret tarifesi uygulanıyor.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü İstanbul trafiğinin kalbi niteliği taşıyor. Her gün milyonlarca aracın geçiş yaptığı köprülerden geçiş ücretlerinde 2023 yılı itibariyle köklü bir değişikliğe gidildi. 1 Ocak 2023 itibariyle köprülerden tek yönlü geçiş ücreti alınıyor. Önceki uygulamada köprüden ilk geçişte dönüş ücreti de alınıyor ve dönerken ikinci kez ücretlendirme söz konusu olmuyordu. 
Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için aynı ücret tarifesi kullanılıyor. 2023 yılında geçerli ücret tarifelerine göre tek bir geçiş için; otomobiller 8,25 TL; hafif ticari araçlar 10,75 TL, motosikletler için ise 3,25 TL ücret alınıyor. Bu iki köprüye 3. sınıf, 4. sınıf ve 5. sınıf olarak nitelendirilen yolcu otobüsleri, kamyonlar, tırlar ve benzeri büyüklükteki araçlar kullanamıyor.
İstanbul’da 3. köprü olarak inşa edilen ve kamyon, tır ve yolcu otobüsü gibi büyük araçların İstanbul içerisindeki trafiğe girmesini önlemek amacıyla yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden binek otomobiller, hafifi ticari araçlar ve motosikletle de kullanabiliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü 2023 yılı ücret tarifesine göre; otomobiller 19 TL; hafif ticari araçlar 25 TL, yolcu otobüsleri gibi 3 akslı araçlar 46,5 TL, 4-5 akslı kamyon gibi araçlar 118,5 TL, 6 ve üzeri akslı tır ve benzeri araçlar ise 147,5 TL geçiş ücreti ödüyor. Motosikletler için 2023 yılı Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti 13 TL olarak uygulanıyor.
Özellikle İstanbul ve Marmara Bölgesi'ni İzmir'e bağlayan İzmir Otoyolu'nun en önemli parçasını Osmangazi Köprüsü oluşturuyor. Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri 2023 yılı tarifesine göre otomobiller 184,50 TL'den motosikletler ise 129 TL'den ücretlendiriliyor. Minibüsler 295 TL, yolcu otobüsleri 350 TL, kamyonlar 464,50 TL tırlar ise 585,50 TL ücret ödeyerek Osmangazi Köprüsü'nden geçiş yapabiliyor.
İstanbul'da Avrupa ile Asya kıtalarını bağlayan 4. alternatif olarak inşa edilen Avrasya Tüneli, boğazın altından iki yakayı birbirine bağlıyor. 1 Ocak 2023 itibariyle Avrasya Tüneli'nde gündüz (05:00-23:59) ve gece (00:00-04:59) tarifesi olarak iki farklı ücret tarifesi uygulanıyor. Avrasya Tüneli'ni kullanmak isteyen otomobiller 53 TL öderken minibüsler ise 79,50 TL ücret ödüyor. Gece tarifesinde ise ücretlerde yüzde 50 indirime gidiliyor ve otomobiller 26,5 TL, minibüsler için ise 39,75 TL Avrasya Tüneli geçiş ücreti uygulanıyor.
Çanakkale Köprüsü, Türkiye'nin boğazlarındaki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ardından 4. köprü konumunda bulunuyor. Çanakkale Köprüsü 2023 yılı geçiş ücretleri otomobiller için 200 TL olarak uygulanırken 2. sınıf araçlar olarak nitelendirilen minibüsler 250 TL ücret ödüyor. 3. sınıf araçlar olarak yolcu otobüsler 450 TL, 4. sınıf araçlar olan kamyonlar 500 TL ile ücretlendiriliyor. 5. sınıftaki araçlar olan tırlardan ise 950 TL geçiş ücreti alınıyor. Motosikletlerin Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti de 50 TL.
köprü
Yukarıda sıralanan köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin ödemeleri Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) teknolojisi ile gişesiz olarak ödenebiliyor. HGS sahibi olmayan araçların ise gişelerden girişte bilet almaları gerekiyor. Alınan biletler çıkış gişelerindeki bankolardan nakit olarak, banka ya da kredi kartı ile yapılabiliyor. Ayrıca Türkiye’de uygulanan ve ilan edilen tüm köprü otoyol ücreti hesaplama işlemlerine KDV dahil oluyor. Köprü ve otoyol geçiş ücretleri 2023 bilgilerine göz atarak sen de hangi konumda ne kadar ücret ödeyeceğini öğrenebilirsin.