Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır? Tüvtürk ve E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Randevusu Alma

Araçların rutin aralıklarla kontrollerinin yapılması gerekiyor. Daha güvenli bir sürüş deneyimi için gerekli olan bu kontroller, hem aracı kullanan kişi ve araçtaki yolcular için hem de trafikteki diğer tüm sürücü ve yolcular için önem taşıyor. Araçların rutin kontrollerine ise muayene adı veriliyor. Araç muayenesi olarak herkesin bildiği bu işlemi Türkiye’de TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları gerçekleştiriyor.
Araç Muayenesi

Araç muayene randevusu, trafikte yer alan motorlu araçların güvenli bir sürüş için yeterliliklerinin tespit edildiği işlem olarak biliniyor. Bu işlem, aracın teknik şartlara ne derece uyduğunu veya uymadığını gösteriyor. Farklı araç türlerinin 1 yıl, 2 yıl veya 3 yıl gibi araç muayene süreleri bulunuyor. Muayenenin doğru zaman aralığında yapılması, muayene randevusunun da bu zamana göre alınması gerekiyor.

Araç muayene randevusu, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarından alınıyor. Randevu aldıktan sonra randevu alınan gün ve saatte istasyonda gerekli belgelerle hazır olmak ve muayene işlemini başlatmak gerekiyor. TÜVTÜRK’teki yetkililer, aracın her bir noktasını detaylı incelemelere tabi tutarak randevuyu tamamlıyor ve sürücüyü bilgilendiriyor. İşlem sonucunda araç muayeneden geçerse rapor yazılıyor ve bilgiler ruhsata usulüne göre işleniyor. Geçmezse sürücüye belli bir süre veriliyor ve bu süre zarfında araçtaki eksikliği gidermesi isteniyor. Daha sonra tekrar randevuya gidiliyor ve eksiklikler kontrol ediliyor.

TÜVTÜRK muayene randevu alma işlemi için sunulan pek çok alternatif yol mevcut. Sürücüler, araçları için muayene randevusunu TÜVTÜRK internet sitesinden, e-Devlet’ten, istasyondan veya TÜVTÜRK’ün çağrı merkezinden alabiliyor. Burada en pratik ve en sık tercih edilen yollar ise TÜVTÜRK internet sitesi ve E-Devlet.
Araç Muayenesi
“TÜVTÜRK Randevu Al” hizmeti, sürücülere TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden sunuluyor. Buradan randevu almak için ilgili siteye eriştikten sonra açılan ekrandan araçla ilgili bilgileri girmek gerekiyor. Plaka, ruhsat ve seri numarası ve şehir bilgileri girildikten sonra “Devam” butonu ile bir sonraki aşamaya ilerleniyor. Butona tıkladıktan sonra açılan ekrandan “Genel Muayene ve Muayene Tekrarı” seçeneği seçiliyor. Daha sonra muayene gününü ve saatini belirledikten sonra randevu sisteme kayıt oluyor.
Sürücüler için bir diğer randevu alma seçeneği e-Devlet üzerinden. Burada e-Devlet’in hizmetlerine erişmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı seçiliyor. Daha sonra bakanlığın hizmetleri arasından TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt hizmeti ile işleme devam ediliyor. Buradan da gerekli bilgileri doldurarak ve yönlendirmelere tıklayarak randevu kolaylıkla kaydedilebiliyor.
Araç Muayenesi

Sürücüler bazı durumlarda araç muayene randevusunu iptal etmek ve ertelemek durumunda kalabiliyor. Bu durumda TÜVTÜRK internet sitesine veya e-Devlet’e girerek işlem tamamlanabilir. TÜVTÜRK internet sitesinden yapacağın işlemlerde öncelikle ilk aşamadaki gibi araca dair bilgileri doldurarak devam etmen gerekiyor. Devam butonuna tıkladığında daha önce almış olduğun randevu ekrana geliyor. “İptal et” butonu ile bu randevuyu iptal edebilir ve daha sonra yeniden randevu oluşturabilirsin. e-Devlet üzerinden de “TÜVTÜRK Araç Muayene Kayıt” hizmetine eriştiğinde daha önce aldığın randevuları görüntüleyebilir ve kolayca sonlandırabilirsin. TÜVTÜRK randevu ücretsiz bir biçimde alınıp iptal edilebiliyor. Araç muayenesine gidildiğinde ise her yıl muayene için belli bir ücret veriliyor. Bu ücret her yıl değişebiliyor. Araç muayene randevu alma işlemi bu sayede kolaylıkla tamamlanabiliyor.

Muayene kadar olası kaza anında senin ve karşı tarafın zararlarını karşılayacak olan kasko ve zorunlu trafik sigortası da oldukça önemli. Allianz ile sen de trafikte zorunlu masraflar ve doğabilecek tüm hasarlar için önceden önlemini alabilirsin.