Allianz Motto Hareket

Allianz Motto Hareket, 7-12 yaş çocukların hareket ve spor yoluyla sağlıklı büyümelerine ve gelişim göstermelerine katkı sağlamayı amaçlayan 8 yıllık bir kurumsal sosyal sorumluluk programıdır.  Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) ve Koruncuk Vakfı iş birliğiyle 2018 yılından bu yana devam eden program; iş birliği yapılan üç sivil toplum kuruluşunun sahalarında ya da dijital sınıf ortamında gönüllü eğitmenler aracılığıyla 16 haftalık bir eğitim programı olarak uygulanmaktadır. 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Görevlileri tarafından geliştirilen Allianz Motto Hareket ile okullarda verilen beden eğitimi derslerini destekleyecek nitelikte, çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak belirlenen farklı spor etkinlikleri ile zenginleştirilmiş fiziksel aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda, çocukların spor ve hareket konusunda bilgi ve becerilerini artırmaya,  empati, özgüven, spor kültürü, ilham veren sporcu hikayeleri gibi alanlarda verilen eğitimlerle kültürel birikimlerine ve sosyal gelişimlerine de odaklanılmaktadır.  Böylelikle, sağlıklı bir yaşam için bedenini etkili hareket ettirme, öz güven gelişimi, toplumsal ve grup etkinliklerine etkin katılım, bağ kurma ve karakter gelişimi gibi temel becerilere katkı sağlanması hedeflenmektedir. 

Allianz Türkiye sürdürülebilirlik stratejisi ışığında, iyi toplum odağında gelecek nesiller için değer yaratan yatırımlar yapmaktadır. Bu kapsamda Allianz Motto Hareket aracılığıyla çocukların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.  Program, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) içerisinden; toplumda sağlıklı yaşam farkındalığı kazandırılma amacıyla “3- Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam”a, dezavantajlı bölgelerde spor yoluyla eğitimde fırsat eşitliğinin desteklenmesi amacıyla “4- Nitelikli Eğitim”e hizmet etmektedir. Ayrıca program içeriğinde seçilen Korfbol, Tag, Rugby gibi tüm çocukların birlikte oynayabileceği spor oyunlarını barındırması ve fiziksel hareketler; “5-Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” maddesi ışığında uygulanmaktadır.

Allianz Motto Hareket programı kapsamında Allianz Türkiye çalışanları ve acenteleri de farklı rol ve sorumluluklarla gönüllülük yapma imkânına sahip olmaktadır.

ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Levent İnce öncülüğündeki uzman ekibin danışmanlığında hazırlanan Allianz Motto Hareket’in birbirinden eğlenceli egzersiz videolarının tamamı YouTube’da açık kaynak olarak çocuklarla buluşuyor. Toplam 9 temadan oluşan, farklı oyun ve spor dallarıyla zenginleştirilmiş videolar, kapalı alan ve açık alanda gerçekleştirilebilecek fiziksel aktiviteleri içerirken pandemi sürecinde evde hareketi kısıtlanan çocukları hem mental açıdan hem de fiziksel açıdan daha iyi hissettirmeyi hedefliyor.

Eğitim videolarının çocuklar için hazırlanan egzersiz kılavuzu için  tıklayın.

Allianz Motto Hareket basın bültenlerini görmek için tıklayın.