Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla 2004 yılında ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kurulan İstanbul Modern, disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Modern, modern ve çağdaş sanat alanlarındaki üretimleri uluslararası bir yönelimle koleksiyonunda topluyor, koruyor, belgeliyor ve sergileyerek sanatseverlerin erişimine sunuyor. Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafe ve mağazasıyla kültürel faaliyetlerini sürdürüyor.

Müzenin koleksiyonları, sergileri ve eğitim programları, her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve ziyaretçilerin etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefliyor. İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki Karaköy’de 8.000 metrekarelik bir alana kurulan ve 14 yıl boyunca faaliyetlerini bu binada sürdüren İstanbul Modern, yeni binası tamamlanana kadar, ziyaretçilerini Beyoğlu’ndaki geçici mekânında ağırlıyor.

Yönetim kurulu başkanlığını Oya Eczacıbaşı’nın üstlendiği İstanbul Modern’de sergilenen eserler, açıldığı günden, 2004’ten bu yana Allianz güvencesi ve desteğiyle korunuyor.

İstanbul Modern