İstanbul Bienali


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 1987 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Bienali, farklı kültürlerden sanatçılar ve izleyiciler arasında görsel sanatlar alanında İstanbul'da bir buluşma noktası oluşturmayı amaçlıyor. Şimdiye dek düzenlenen 14 bienal, her iki yılda bir güncel sanatın yeni eğilimlerini bir araya getirerek izleyiciye sunarken, yurtiçi ve yurtdışındaki sanat çevreleri, sanatçı, küratör ve eleştirmenler arasında uluslararası bir kültür ağının kurulmasına olanak sağlıyor.

Venedik, Sao Paulo, Sydney bienalleri gibi benzerleri arasında bugün en prestijlilerinden biri olarak kabul edilen İstanbul Bienali, ulusal temsil modeli yerine, sanatçıların yapıtları aracılığıyla birbirleri ve izleyici ile diyaloğunu sağlayan bir sergi modelini tercih ediyor. Uluslararası bir danışma kurulu aracılığı ile belirlenen bienal küratörü, geliştirdiği kavramsal çerçeveye uygun olarak çeşitli sanatçı ve projeleri sergiye davet ediyor.

Bugün ülkemizde ve bulunduğumuz coğrafyada düzenlenen en geniş çaplı uluslararası sanat sergisi olma özelliği taşıyan İstanbul Bienali, sadece Türkiye'den değil birçok farklı ülkeden güncel sanatçının uluslararası alanda tanınmaları ve çeşitli etkinliklere davet edilmeleri konusunda önemli bir rol oynuyor.

Her edisyonunda Beral Madra, Vasıf Kortun, René Block, Rosa Martínez, Paolo Colombo, Yuko Hasegawa, Dan Cameron, Charles Esche, Hou Hanru, What, How & for Whom küratör kolektifi, Adriano Pedrosa, Jens Hoffmann, Fulya Erdemci ve Carolyn-Christov Bakargiev gibi, güncel sanat dünyasının farklı bir isminin şekillendirdiği İstanbul Bienali’ne dünyanın dört bir yanından gelen eserler 2015 yılından bu yana Allianz Türkiye güvencesi ve desteğiyle korunuyor.