Sigortalanmış olsun ya da olmasın yaşanan her hasar öngörülemeyen, maddi ve manevi mutlaka zarar yaratan sonuçlar doğurur. Can kaybı, rekabet gücü ve milli servetin yok olması bunlardan sadece birkaçıdır…

Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Allianz’ın üyesi olan Allianz Sigorta A.Ş. ülkemizde risk yönetimi bilincinin oluşmasına en büyük katkısı olan sigorta şirketlerinden biridir. Sigortacılık hizmetlerinin yanısıra her biri değişik branşlarda uzman risk mühendisleri ile müşterilerine karşılaşabilecekleri riskleri belirlemek ve önlemek adına risk danışmanlık hizmeti de vermektedir. Risk yönetimi alanında ülkemizde öncü olmakla kalmayıp çıtayı sürekli yükseltmeyi kendisine vizyon edinmiştir.

Kuruluş tarihi 1980’lerin sonuna dayanan Riziko Kontrol ve Yönetim Departmanı olarak geçmişten bugüne acentelerimize, sektör çalışanlarına, müşterilerimiz ile müşteri adaylarımıza yaptığımız sunumlarda, düzenlediğimiz eğitimlerde şirketimizin bilgi ve deneyimini paylaşmaya çalıştık. Aldığımız olumlu tepkiler ve talepler bizi bu paylaşımı genişletme arayışına yönlendirdi.

2009 yılında sektörde bir ‘’İLK’’ olma özelliği taşıyan Allianzrisk.com sitesinde başlamış olduğumuz paylaşımlarımızı Allianz Sigorta A.Ş. web sitesine taşıyarak, yirmi yılı aşkın bir süredir risk mühendislerimiz tarafından ziyaret edilen binlerce değişik faaliyet kolunda işyeri, fabrika, konut, şantiye ve diğer rizikoların yanısıra sebep ve sonuçları incelenen birçok hasardan elde edilen bilgi birikimini paylaşmayı hedefliyoruz.

Bu platformun özellikle, hemen her internet sitesinde kolayca bulabileceğiniz ansiklopedik bilgiler yerine tamamı uzman risk mühendislerimiz tarafından bilgi birikimi ve tecrübeyle yoğrularak hazırlanan, kolayca kayıt altına alınabilecek forma sahip özgün makalelerden oluşmasına özen gösterdik. Çünkü biliyoruz ki bilgi saklandıkça değil, paylaşıldıkça artar.

Amacımız, gerek sektörümüz gerekse ülkemizde risk yönetimi ve risk mühendisliği kavramının yaygınlaşmasına katkıda bulunmak ve böylesi önemli girişimlerde bulunulması yönünde örnek olmak.

Müşterilerimizin canına, malına ve ülkemizin milli servetine zarar verecek tek bir hasarın bile önlenmesine katkıda bulunursak ne mutlu bizlere.