Cumhuriyet’in 100. yılında Allianz Türkiye, Cumhuriyet ile yaşıt bir kurum olarak çok katmanlı ve uzun soluklu bir kurumsal sosyal sorumluluk programına imza atarak Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı ile birlikte, yaşam ve eğitim hakkı risk altındaki kız çocukları koruncuklar için “Bir Kız Gelecek” programını başlatıyor. Allianz Türkiye programın misyonu kapsamında Allianz Grubu’nun da desteğiyle depremzede kızların Koruncuk Vakfı bünyesine katılmalarını ve yeni bir yurt binası inşa ederek vakfın mevcut kapasitesinin yaklaşık iki katına çıkarılmasını sağlayacak. Allianz Türkiye ayrıca, Koruncukların yaşam boyu destekçisi olma vizyonuyla onlara üniversite bursu verecek, gelişim ve istihdam imkânları yaratacak.

Allianz Türkiye, yaşam ve eğitim hakkı risk altındaki kız çocuklarını eğitimli bireyler olarak topluma kazandırmak için çalışan Koruncuk Vakfı ile uzun soluklu ve 4 modüllü bir programa başlıyor. Gelecek nesillerin yarınlara umutla bakması için Allianz olarak, Koruncukların yaşam boyu partnerleri olmaya, depremden etkilenen kız çocuklarının Koruncuk bünyesine katılarak  hayatlarının her aşamasında yanlarında olmaya, depremden etkilenen kız çocukları ve tüm Koruncuklara ev olmak için yeni yurt binası yapmaya, onlara üniversite bursu sağlamaya ve istihdam imkanıyla onlara güç olmaya söz veriyor.

Katmanlı ve uzun soluklu programın odak alanları

“Türkiye’nin Allianz’ı” olarak sürdürülebilir değer yaratma modeli kapsamında, toplumun iyiliği için gelecek nesilleri cesaretlendirmek amacıyla çalışan Allianz Türkiye, gelecek nesillere yaptığı tüm toplumsal yatırımların sürdürülebilir kalkınma amaçlarına değer yaratması için de emek veriyor. “İklim eylemi”, “sağlık ve kaliteli yaşam”, “nitelikli eğitim”, “toplumsal cinsiyet eşitliği” ile “insana yakışır iş ve ekonomik büyüme” amaçlarına destek veren pek çok proje ve program yürüten Allianz Türkiye, 2016 yılından bu yana birlikte yürüdüğü Koruncuk Vakfı ile olan iş birliğini, 100. yılında hayata geçirdiği “Bir Kız Gelecek” programıyla bir adım öteye taşıyor.

Allianz Türkiye’nin “Bir Kız Gelecek” programının “İnsan Odağı” katmanında, Allianz Grubu’nun da desteğiyle, 6 Şubat depremlerinden etkilenen yirmi beş kız çocuğu, dört yıl boyunca Koruncuk Vakfı bünyesine katılacak. Bu çocukların; haklarının bilincinde, sağlıklı, güçlü, özgüvenli, üreten, değer yaratan, sorumlu bireyler olarak toplumda yer almalarını sağlamak amacıyla, onlara sosyo-ekonomik açıdan önleyici, koruyucu ve iyileştirici çözümler sunulacak. Aynı zamanda barınma, eğitime erişim ve danışmanlık hizmetleri de sağlanacak.

Programın “Kurum Odağı” katmanında, Koruncuk Vakfı’nın daha fazla kız çocuğunu koruma altına alabilmesi ve onlara yuva olabilmesi için harekete geçilecek. Allianz Grubu’nun ve Allianz Türkiye’nin desteğiyle inşa edilecek yeni yurt binasıyla birlikte, vakfın kapasitesi yaklaşık iki katına çıkarılacak. İstanbul Bolluca’da yer alan Koruncukköy’de yapılacak yurdun proje çalışmaları başlarken, temel atma aşamasına en kısa sürede geçilmesi planlanıyor.

“Üniversite Odağı” katmanında, 10-18 yaş arasına hizmet verebilen Koruncuk Vakfı bünyesinden, lisenin sona ermesiyle ayrılmak zorunda kalan koruncuklar destekleniyor. Allianz Türkiye, herhangi bir başarı şartı aramadan üniversitelerin iki yıllık veya dört yıllık bölümlerini kazanan tüm koruncuklara üniversite öğrenimleri boyunca destek vermeye başlıyor.

Allianz Türkiye, koruncukların yaşam boyu destekçisi olma vizyonuyla geliştirdiği “Bir Kız Gelecek” programının “Gelişim ve İstihdam Odağı” katmanında, koruncukların meslek sahibi olabilmelerine ve eğitim hayatından sonra kendi ayaklarının üzerinde durabilmelerine destek olmayı amaçlıyor. Odak kapsamında liseli koruncuklar için mentorluk programları geliştirilerek liseden sonraki tercihlerini daha bilinçli şekilde yapmaları sağlanacak. Sigortacı olmak isteyen koruncuklara liseden sonra mesleki eğitimler verilecek. Özel sektörde çalışmayı hedefleyen üniversiteli koruncuklara ise Allianz Türkiye staj programlarında kontenjan ayrılırken, Allianz Türkiye ya da dağıtım kanallarının bünyesinde istihdam imkânı yaratılacak.

Koruncuk Vakfı hakkında

Önce annesini sonra babasını kaybeden Hüseyin Bilgin’in, büyüdüğünde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’nin başına geçmesinin ardından çocukları suça iten sebeplerin önüne geçmek amacıyla bir grup gönüllü ile birlikte 1979’da kurduğu Koruncuk Vakfı bugüne kadar 500 çocuğun hayatını değiştirmiş. 1992 yılında, Avusturya’da başarısı kanıtlanmış “Çocuk Köyü” hizmet modelinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olan vakıf, İstanbul’da Koruncukköy Bolluca’yı, İzmir’de ise 2019 yılında Koruncukköy Urla'yı hizmete açmış. Koruncukköy’de 1996 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı devlet koruması altındaki çocuklara destek olan vakıf, 2019 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı yeni protokolle çocuk köylerinde özel öğrenci yurdu statüsünde hizmet veriyor.

Koruncuk Vakfı, bugün Türkiye’nin dört bir yanından gelen 10-18 yaş aralığındaki eğitim hakkı risk altındaki kız çocuklarına el veriyor; sevgi ve güven dolu bir yuva olmanın yanı sıra, onların sosyal ve psikolojik açıdan sağlıklı gelişimleri ile okul dışındaki zamanlarda sosyal, sportif ve kültürel aktivitelerle kişisel gelişimlerini destekliyor.

Koruncuk Vakfı'nın çalışmalarını incelemek ve destek olmak isterseniz web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
https://koruncuk.org/proje/bir-kiz-gelecek