Allianz Motto Hareket ile Hareketsiz Çocuk Kalmayacak

27 Eylül 2021
Allianz Türkiye’nin kurumsal sosyal sorumluluk programı Allianz Motto Hareket’in birbirinden eğlenceli egzersiz videolarının tamamı YouTube’da açık kaynak olarak çocuklarla buluşuyor. Toplam 9 temadan oluşan, farklı oyun ve spor dallarıyla zenginleştirilmiş videolar, kapalı alan ve açık alanda gerçekleştirilebilecek fiziksel aktiviteleri içerirken pandemi sürecinde evde hareketi kısıtlanan çocukları hem mental açıdan hem de fiziksel açıdan daha iyi hissettirmeyi hedefliyor.

Allianz Türkiye’nin, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) ve Koruncuk Vakfı iş birliğiyle 2018 yılından bu yana devam eden kurumsal sosyal sorumluluk programı Allianz Motto Hareket, YouTube’da yayınlanan video serisiyle pandemi sürecinde evde hareketi kısıtlanan çocukları hem mental olarak hem de bedenen daha iyi hissettirmeyi amaçlıyor.

ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa Levent İnce öncülüğündeki uzman ekibin danışmanlığında hazırlanan videolar; “Allianz Motto Hareket ile Isınma ve Soğuma”, “Eğlenceli Oyunlar”, “Hedef Koyma ve Ölçme”, “Kardiyo ve Ritim”, “Kas Kuvveti”, “Esneklik”, “Çeviklik”, “Denge” ve “Nesne Kontrolü” olmak üzere toplam 9 temadan oluşuyor. Allianz Motto Hareket videoları hem Allianz Türkiye’nin hem de iş birliği yapılan sivil toplum kuruluşlarının YouTube kanallarında yer alıyor.

Amacımız daha fazla çocuğa ulaşmak

Allianz Türkiye Kurumsal İletişim, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Berna Özdemir program ile ilgili; “Allianz Motto Hareket ile pandemi sürecinde evde hareketi kısıtlanan çocukları hem mental olarak hem de bedenen daha iyi hissettirmeyi amaçladık. Hem kapalı alan hem de açık alanda gerçekleştirilebilecek fiziksel aktiviteleri, farklı oyun ve spor dallarıyla zenginleştirdik. 3 yılda 21 ilden 3 bin çocuğa ulaştık ve çocukların, programda deneyimledikleri uygulamalar sayesinde yeni meraklar edinme, çevresindeki akran ve yetişkinlerle paylaşımda bulunma ve bu özellikleri günlük yaşamlarına aktarma gibi kazanımlar elde ettiğini gördük. Şimdi YouTube’daki videolar sayesinde her çocuk bu aktiviteleri kolaylıkla uygulayabilecek. Bu vesileyle gelecek nesillerimizin hayatına daha çok değer katmaktan büyük mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

İnternet erişimi olmayan çocuklar Allianz Motto Hareket kartlarıyla katılıyor

Allianz Motto Hareket programı 2018-2020 yılları arasında, iş birliği yapılan üç sivil toplum kuruluşunun yerleşkelerinde gönüllü eğitmenler aracılığıyla uygulandı. Program pandemi döneminde dijital sınıf ortamına taşındı ve uzaktan eğitime adapte edildi. İnternet erişimi olmayan çocuklar ise uygulamalara TEGV EVDE dergisi aracılığıyla ulaştırılan Allianz Motto Hareket kartlarıyla katıldılar.

10 temel hareket becerisinde gelişim

Programın çocukların hayatına kattığı değeri ve sosyal etkiyi ölçümlemek için ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa Levent İnce, Dr. Koray Kılıç ve Serap Sarıkaya tarafından kapsamlı bir rapor hazırlandı. Uygulama sürecinde gönüllü eğitmenler, yöneticiler ve velilerden, katılım memnuniyeti, öğrenme ve uygulamaların yaşama aktarımıyla ilgili toplanan veriler ışığında hazırlanan raporda; çocukların, 10 temel hareket becerisinin tamamında, istatistiksel olarak anlamlı gelişim gösterdiği görüldü.

Spor ve sağlıklı yaşam kültürünün toplumda yaygınlaşmasına katkıda bulunma hedefiyle 2018 yılından bu yana devam eden Allianz Motto Hareket programı toplam 8 yıl sürecek.

 

Allianz Motto Hareket videolarına ulaşmak için tıklayınız.