Uyarı: Kullandığınız tarayıcı desteklenmemektedir. Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir tarayıcıyla görüntüleyebilirsiniz.


Depreme Nasıl Hazırlanmalıyız? Depreme Karşı Alabileceğin 20 Önlem

Türkiye’de bulunan yedi coğrafi bölgenin altısı, altlarından geçen fay hatları sebebiyle deprem riski taşıyor. Bu sebeple de ülke genelinde milyonlarca kişinin depreme karşı sürekli hazırlıklı olması gerekiyor. Depreme karşı alınacak önlemler; binaların ve eşyaların hasar görmesini, can kaybı ve yaralanma olayları yaşanmasını, depreme yakalanan vatandaşların maddi manevi zararlarla karşılaşmasını önlüyor. Eğer sen de “Depreme nasıl hazırlanmalıyız?” diye soruyorsan bu yazının devamını okuyabilirsin.
Deprem, Hasarlı Bina, Doğal Afet
Depremler, kaçınılmaz doğal afetler arasında yer alıyor. Depremlerin ne zaman gerçekleşeceğinin tahmin edilememesi, herkesin daima hazırlıklı olmasını gerektiriyor. Depreme hazırlık aşamasında tüm binalara dayanıklılık testi yapılması, deprem çantası hazırlanması, sigorta işlemlerinin tamamlanması gibi önemli adımların mutlaka atılması gerekiyor. Depreme hazırlık sürecinin uzmanların denetiminde gerçekleştirilmesi de işlemlerin doğru şekilde yapılması açısından büyük önem taşıyor.

  1    Binanın Depreme Dayanıklılık Seviyesini Kontrol Ettir

  “Depreme karşı alınacak önlemler nelerdir?” sorusunun yanıtları arasında bina kontrolü işlemleri birinci sırada bulunuyor. Tüm binaların kolonlarının ve duvarlarının denetimden geçirilmesi, depreme dayanıklı olup olmadıklarının incelenmesi, olası bir depremde yıkılabilecek binaların tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşıyor. "Evim depreme dayanıklı mıdır?" içeriğimizi okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsin.

Depreme Dayanaklı Bina

    Zemin Etüdü İşlemlerini İhmal Etme

  Depremde binaların zarar görüp görmeyeceğini belirleyen faktörler arasında zemin dayanıklılığı da bulunuyor. Binanın zeminini yetkili kuruluşlara etüt ettirerek binanın güvenli olup olmadığını öğrenebilir ve olası bir yıkılma tehlikesine karşı tedbir alabilirsin.

    Kentsel Dönüşüm İmkânlarından Yararlan

  Türkiye’nin dört bir yanında sürdürülen kentsel dönüşüm işlemleri, depreme karşı dayanıksız binaların yıkılıp yerlerine güvenli binalar inşa edilmesini sağlıyor. Eğer binanın depreme karşı dayanıksız olduğu tespit edilirse kentsel dönüşüm imkânlarından yararlanarak daha güvenli bir binaya taşınabilirsin.

  4    Kolon ve Duvarlarını Güçlendir

  Kimi binalar, genel hatlarıyla depreme karşı dayanıklı bulunsa da kolonlarda ve duvarlarda tespit edilen zayıflıklar, yıkılma riskini artırıyor. Bu tipte bir binada oturuyorsan, kolon ve duvar bölümlerini güçlendirecek işlemleri tercih edebilir ve binanın dayanıklılık seviyesini artırabilirsin.

  5    Eşyalarını Duvarlara Sabitle

  Deprem anında yaşanan yaralanmaların ve can kayıplarının önemli bir bölümü, sabitlenmemiş eşyaların devrilmesinden kaynaklanıyor. Portmanto, gardırop, kitaplık, buzdolabı gibi büyük boyutlu eşyalarını duvarlara sabitleyerek devrilmelerini önleyebilir ve olası bir depremde güvenlik seviyeni artırabilirsin.

Depreme Dayanaklı Bina, Sabitlenmiş Eşya

  6    Avizelerinde Kanca Kullan

  Deprem anında yaşanabilen ev kazaları arasında, sağlam şekilde yerleştirilmemiş avizelerin düşmesi de bulunuyor. Avizelerini güçlü kancalarla sabitleyerek deprem sırasında düşmelerini engelleyebilir ve etrafa saçılan avize parçalarının yaratacağı olumsuz etkilerden korunabilirsin.

  7    Yaşam Üçgenini Belirle

  Depremde binalar yıkılsa bile, yaşam üçgeni oluşturan depremzedelerin hayatta kalma şansı son derece yüksek olabiliyor. Bu sebeple yaşam üçgeni kavramını öğrenmen ve evinde oluşturabileceğin yaşam üçgeni alanlarını belirlemen depremden sağlıklı bir şekilde çıkabilmen açısından büyük önem taşıyor.

  8    Düzenli Aralıklarla Tatbikat Yap

  Deprem, aniden vuran ve korkutucu etkisiyle insanlara güçlü bir panik yaşatan doğal afetler arasında bulunuyor. Bu yüzden deprem anında yapılması gereken işlemlerin önceden çalışılması, panikle yapılacak hataları azaltıyor. Ailenle birlikte düzenli aralıklarla deprem tatbikatı yapabilir, depremde atılması gereken adımları çalışabilir ve böylece depremi daha hazırlıklı bir şekilde karşılayabilirsin.

Doğal Afet, Acil Çıkış

  9    Deprem Çantanı Hazırla

  Deprem çantası, depreme karşı alınması gereken en önemli tedbirler arasında bulunuyor. Enkaz altında kalman durumunda faydalanabileceğin deprem çantana sana 72 saat boyunca yetecek yiyecek, içecek, ilkyardım malzemesi, ilaç ve iletişim gereci depolayabilir, deprem çantanı oluşturacağın yaşam üçgeninde saklayabilirsin. "Deprem çantası nasıl hazırlanır?" yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsin.

  10    Deprem Çantanı Düzenli Olarak Güncelle

  Deprem çantanı bir kez hazırlamak, depremden korunmak için yeterli olmayabiliyor. Çanta içindeki yiyecek, içecek ve ilaçlar zamanla bayatlayabiliyor ya da bozulabiliyor. Bu yüzden kullanılmamış deprem çantalarının içindeki bozulabilecek ürünleri en geç altı ayda bir tazeleriyle değiştirmen öneriliyor.

  11    Çocuklarını Depreme Karşı Bilinçlendir

  Depremler, gece saatlerinde herkes uyurken ya da çocuklar evde yalnızken gerçekleşebiliyor. Bu sebeple çocuklara deprem anında yapmaları gereken her şeyi detaylı bir şekilde öğretmen, depreme yalnız yakalanan çocukların güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

Deprem Çantası, Doğal Afet, Depreme Hazırlık

  12    Yangın Söndürme Sistemine Önem Ver

  Depremler, elektrik ve gaz tesisatlarına zarar vererek binalarda yangınlara yol açabiliyor. Yönetimle görüşerek binaya herkesin ulaşabileceği bir yangın söndürme sistemi kurdurabilir ve böylece yangına anında kolayca müdahale edebilirsin.

  13    Sigortalarını ve Vanalarını Otomatik Hâle Getir

  Deprem anında gaz ve elektrik sistemlerinin tehlike oluşturmaması için elektrik sigortalarını ve gaz vanalarını depreme duyarlı ve otomatik bir hâle getirebilir, elektrik ve gaz akışının en kısa sürede kesilmesini sağlayabilirsin.

  14    Alarm Sistemlerinden Yararlan

  Gece saatlerinde oluşan depremler, pek çok kişiyi uykuda yakalayabiliyor ve bu durum da acil işlemlerin gecikmesine yol açabiliyor. Binaya ve evine depreme karşı duyarlı bir alarm sistemi kurabilir ve herkesin depremden en kısa sürede haberdar olmasını sağlayabilirsin.

Alarm Sistemi

  15    Acil Çıkış Kapıları Oluştur

  Araştırma ve kurtarma görevlileri, deprem anında binadan çıkmaya çalışmanın can kayıplarını artırdığını öne sürüyor ve deprem bitene kadar herkesin yaşam üçgeninde kalmasını öneriyor. Deprem bittikten sonra bina yıkılmamışsa acil çıkış kapılarından çıkarak binanın en kısa sürede boşaltılması tavsiye ediliyor. Bu yüzden binada acil çıkış kapıları oluşturulması ve bu çıkışların daima aydınlık tutulması depremden korunmaya yardımcı oluyor.

  16   Sana En Yakın Toplanma Alanlarını Öğren

  Deprem sonrasında bina tahliye edildiyse vakit kaybetmeden sana en yakın toplanma alanına gitmen gerekiyor. Evinin çevresindeki afet toplanma alanlarını inceleyerek yerlerini öğrenmen, deprem sonrasında hızlı bir şekilde hareket etmene yardımcı oluyor.

  17    Acil Durum Senaryolarını Belirle

  Depremlerde aile bireylerinin bir bölümü ev dışında olabiliyor ve telefon hatlarının kilitlenmesi durumunda haberleşme imkânı kalmayabiliyor. Bu gibi durumlarda ailenin tüm bireylerini en kısa sürede bir araya getirmek için acil durum senaryolarını, buluşma mekânlarını ve haberleşme yöntemlerini belirleyebilirsin. Acil durum senaryolarını mevsimlere göre düzenli olarak güncelleyebilirsin.

Acil durum senaryoları

  18    Önemli Evraklarını ve Paranı Güvende Tut

  Depremden sonra binalar hasar alabiliyor ve bu durumda da evini tahliye ettikten sonra geri dönmen son derece zorlaşabiliyor. Evinden çıkarken önemli evraklarını, paranı ve ziynet eşyalarını yanına alman maddi kayıp yaşamaman açısından büyük önem taşıyor. Evraklarını, birikimlerini ve değerli eşyalarını kapıya yakın ve kolayca alabileceğin bir noktada saklayabilir ve tahliye anında yanına alabilirsin.

19    Deprem Sigortanı Yaptır

Depreme karşı alınabilecek en önemli tedbirler arasında zorunlu deprem sigortası olan DASK da bulunuyor. DASK Sigortası yaptırarak depremin yaşam alanında oluşturabileceği maddi hasarların önemli bir bölümünü sigorta şirketinden tahsil edebilirsin.

20    Konut Sigortasından Yararlan

Zorunlu deprem sigortaları, yalnızca evlerin temel donanımlarına gelen zararları karşılıyor. Evin eşyalarının göreceği hasarları karşılaman için ise konut sigortası seçeneklerini tercih etmen öneriliyor. Allianz tarafından sana sunulan Yuvam Sigortası seçeneğini tercih ederek hem depreme hem de diğer kaza ve afetlere karşı yüksek bir koruma sağlayabilirsin.

Doğal Afet, Sigorta
Deprem anında yapman gereken işlemlerin başında, ailenin tüm bireyleri için yaşam üçgeni oluşturmak geliyor. Deprem bitene kadar yaşam üçgeninde saklanarak olası bir yıkımın can kaybına yol açmasını önleyebilirsin. Deprem sona erdikten ve binanın ayakta kaldığından emin olduktan sonra güvenli tahliye işlemlerine başlayabilirsin.
Deprem sonrasında, ilk olarak senin ve yanındaki kişilerin vücut bütünlüğünün zarar görüp görmediğini kontrol etmen, eğer herhangi bir yaralanma yoksa çevre kontrolü yapman öneriliyor. Deprem yüzünden etrafa herhangi bir yanıcı madde dökülüp dökülmediğini inceleyebilir, gaz ve elektrik sistemlerinin otomatik olarak kapanıp kapanmadığını denetleyebilirsin. Binanın güvende olduğundan emin olduktan sonra da sırayla tahliye işlemlerine geçebilirsin.