Uyarı: Kullandığınız tarayıcı desteklenmemektedir. Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir tarayıcıyla görüntüleyebilirsiniz.


Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İçinde Hangi Malzemeler Bulunmalıdır?

Deprem çantası, depreme karşı alınabilecek en önemli tedbirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Enkaz altında kalan pek çok kişi, deprem anını ciddi şekilde yaralanmadan atlatsa bile yardım ekiplerinin geç kalması, dış dünyayla iletişim kuramama, basit yaralanmaların yol açtığı kanamalara müdahale edememe gibi sebepler yüzünden hayatını kaybedebiliyor. Bu gibi durumlarda olası hayat kayıplarını önlemek için deprem çantası hazırlamak büyük önem taşıyor. Önceden hazırlayacağın deprem çantaları, olası depremlerde ve enkaz altında kalma durumlarında acil ihtiyaçlarını karşılayabilmene imkân tanıyor ve böylece hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırıyor.
Deprem Çantası, Doğal Afet, Depreme Hazırlık

Türkiye topraklarının yaklaşık dörtte üçü, farklı fay hatlarının geçtiği deprem bölgelerinden oluşuyor ve bu sebeple de tüm vatandaşların depreme karşı bilinçlenmesinde yarar bulunuyor. Depreme karşı alınabilecek en önemli tedbirler arasında deprem çantaları da bulunuyor. Peki deprem çantası ne işe yarar?

Depremlerde yaşanan can kayıplarının önemli bir bölümü, deprem anından sonraki 72 saat içinde gerçekleşiyor. Enkaz altında kalan ve zamanında müdahale edilebilmesi durumunda kurtarılabilecek durumda olan pek çok depremzede, yardımın zamanında gelmemesi sebebiyle hayatını yitirebiliyor. Deprem çantası ise içine konulacak hazır gıda, su, ilkyardım malzemesi, el feneri, radyo, iletişim cihazı gibi unsurlarla enkaz altında kalanların kurtarma ekipleri ulaşıncaya kadar temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamalarını ve bu sayede hayatta kalma şanslarını yükseltmelerini sağlıyor. Deprem çantasından yararlanmak, arama kurtarma ekipleriyle iletişim kurmanı ve yerinin daha hızlı bir şekilde tespit edilmesini de kolaylaştırıyor.

Deprem çantası içindekiler; beslenme malzemeleri, sağlık ürünleri ve dış dünyayla iletişim kurmanı sağlayacak cihazlar olmak üzere üç ana grupta hazırlanıyor. Beslenme amaçlı malzemelerin yanı sıra deprem çantana sana en az 72 saat boyunca yetecek kadar içme suyu koyman da öneriliyor. Sağlık amaçlı malzemeler arasında ise sargı bezi, yara bandı, oksijen suyu gibi ilkyardım ürünlerinin ve düzenli kullandığın ilaçların mutlaka bulunması gerekiyor. Dış dünyayla iletişim kuracağın cihazların da deprem çantanın kolay ulaşılabilir noktasında yer alması, yerinin hızlı bir şekilde tespit edilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Deprem çantanı hazırlama şeklin de en az içine koyduğun malzemeler kadar önem kazanıyor. Deprem anında çantanın darbe alabileceğini hesap etmen ve bu sebeple kolay patlayacak pet şişe, plastik ambalaj gibi unsurlardan kaçınman gerekiyor. İçme suyunu, içeceklerini ya da konserve türü yiyeceklerini çelik mataralarda ve metal koruyucu kutularda saklaman tavsiye ediliyor. Yiyecek, sağlık ve iletişim amaçlı unsurların her birini farklı bölmelere koyman, enkaz altında ihtiyaçlarını daha kolay bulmana yardımcı oluyor. Deprem çantandaki yiyecek, pil ve ilaçları altı ayda bir değiştirmen öneriliyor. Ayrıca deprem çantasını daima yaşam üçgeni oluşturacağın alanda saklaman, deprem anında vakit kaybetmenin önüne geçiyor.

Deprem Çantası
“Deprem çantası hazırlarken neler konulmalıdır?” sorusu, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Deprem çantasında olması gerekenler, hem hafif hem dayanıklı hem de yüksek etkili seçeneklerden oluşuyor. Çantana koyacağın gıda türündeki malzemeleri protein barı ve konserve gibi besleyici, az yer kaplayan ve dayanıklı ürünlerden seçebilirsin. Sağlığın için tercih edeceğin ürünlerin de olası kanamaları hemen durduracak ve ağrılarını kesecek nitelikte olması büyük önem taşıyor. Deprem çantasında aynı zamanda portatif radyo, pil, el feneri ve telsiz de bulundurman yerini kurtarma ekiplerine belli etmene yardımcı oluyor. Deprem sonrasında en çok yaşanan sorunlar arasında üşüme de bulunuyor. Enkaz içlerinin son derece soğuk hâle gelmesi, hipotermi riskini de beraberinde getiriyor. Bu sebeple deprem çantana bir adet battaniye de koyman, soğuktan olumsuz yönde etkilenmenin önüne geçiyor. Eğer sen de depreme karşı tedbir almak istersen ailenin tüm bireyleri için ayrı bir deprem çantası hazırlayabilirsin.