Euler Hermes Türkiye

Euler Hermes

%34 pazar payıyla alacak sigortasında dünya lideri olan Euler Hermes,  kefalet sigortası,  garanti ve tahsilat alanlarında da sektörün lider şirketleri arasında yer alıyor. 100 yılı aşan tecrübesi,  Paris’teki  merkezinin yanı sıra 50’den fazla ülkede 5.900’ün üzerinde çalışanı ile Euler Hermes,  şirketlerin kurumsal  ödeme  gücündeki günlük değişimleri  takip ve analiz ediyor. 

Allianz Grup üyesi  Euler Hermes,  Paris Euronext borsasında işlem görüyor. Standard & Poor’s ve Dagong Europe tarafından AA- notuna layık görülen  Euler Hermes, 2016 yılında 2.6 milyar Avro konsolide ciro açıkladı ve 2016 Aralık sonu verilerine göre, Grubun dünya çapında sigortaladığı ticari işlem hacmi toplam 883 milyar Avro değerinde.

Türkiye pazarına 2005 yılında Koç Allianz Sigorta işbirliğiyle giren Euler Hermes Türkiye, Türkiye’deki  risk yönetimi ofisini 2007 yılında, İstanbul’da açtı. 2010 yılında sigorta lisansı alarak Türkiye’de sigorta şirketi olarak faaliyet göstermeye başlayan şirket, müşterilerini  200’den fazla ülkede ticari ve politik risklere karşı korurken, yurtiçi ve yurtdışı ihracata dayalı işlemler için hizmetler sunuyor.  Euler Hermes, müşterilerine kredi yönetiminin tüm alanlarında destek veriyor. B2B ticari alacaklar alanında sigorta hizmetleri sunan şirketin sigorta ve risk uzmanları derinlemesine kredi analizi yaparak müşteriyle yakın temas içerisinde çalışıyor ve sürekli hesap takibi gerçekleştirerek  olası  kredi riskleri  konusunda,  bunlar zarara dönüşmeden önce müşterisini  uyarıyor.

Alacak Sigortası Nedir ?

Şirketlerin “Hayat Sigortası” olarak da tanımlanan Alacak Sigortası, şirketlerin teminatsız açık hesap vadeli satış yaptığı ihracat ve yurt içi müşterilerinden olan alacakları sigortalayan bir sistemdir. Ticari alacaklarını Euler Hermes ile sigortalayan şirketler, mevcut müşterileri ile güvenle ticaret yapmalarının yanı sıra, yeni pazarlara açılırken yeni tanıdıkları müşteriler için kredibilite  değerlendirmesi  ve  ödenmeme  riskini  bertaraf etme fırsatına da kavuşuyorlar.

Hangi Hizmetleri Sunar?

  • Risk Yönetimi ve Alıcı Kredibilite Değerlendirmesi
  • Geciken Alacakların Hukuki Takibi ve Tahsilatı
  • Tahsil edilemeyen Alacaklar için Tazminat Ödemesi

Faydaları Nelerdir ?

  • Bilançolardaki alacakların ortalama %40’ını oluşturan açık hesap vadeli satışlardan doğan teminatsız alacakları güvence altına alıyor.
  • Sigorta kapsamına alınan alıcılardan mali tabloları dışında ayrıca bir maddi teminat ya da kefalet talep edilmiyor, şirketlerin müşterilerine herhangi bir sorumluluk yüklenmiyor.
  • Alıcıların finansal ve mali durumları hakkında güncel veri sağlıyor, yakından izleme hizmeti veriyor. Bu sayede poliçe sahipleri zamanı ticaretini artırmaya, işlerini büyütmeye harcarken, alacak riski yönetim ve takibini Euler Hermes yapıyor.
  • Tahsilat yetkisini devralarak müşterilerini hukuki ve bürokratik işlemlerden kurtarıyor. Bunun için alıcıların hangi ülkede olduğu fark etmiyor.
  • Müşterilerine sigorta güvencesi ile daha fazla satış yapabilme imkanı ile cirolarını artırma fırsatını sunuyor.  

Teklif alabilmek için;
pazarlama@eulerhermes.com'a mail atabilir ya da Hızlı Ön Başvuru Formunu doldurabilirsiniz.

Kefalet Sigortası Nedir?

Uluslararası terminolojide "Bonding" olarak adlandırılan bu sigortacılık ürünü, bankacılık sisteminin sağladığı teminat mektuplarına muadil özelliktedir. Kefalet Sigortası sağlayan kuruluş (Sigorta Şirketi), borçlunun sözleşmeden ve/veya kanundan doğan yükümlülüğünü yerine getirmemesi riskine karşı alacaklıya/işverene ilgili sözleşme tutarının ödenmesi teminatını sağlıyor. Surety Bond ürünü Türkçe'ye "Kefalet Sigortası" olarak çevrildi, Şubat 2014’te Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Kefalet Sigortası Genel Şartları ve Ekim 2014’te de 29136 sayılı Tebliğ resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Şiketlerin iş ortakları, sözleşmelerden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesi sürecinde, karşı taraftan teminat talep edebiliyor. Euler Hermes tarafından sunulan Kefalet Sigortası, şirketlerin ulusal ve uluslararası pazarlardaki  iş ortaklarıyla kalıcı ve güvene dayalı bir iş ilişkisine başlaması için gereken güven ortamını sağlıyor. Kefalet Sigortası, ağırlıklı olarak inşaat, imalat, yapım-onarım, enerji ve alt yapı projelerinde kullanılıyor ancak hemen her sektörden talep geliyor.

Euler Hermes, uluslararası kefalet sigortası piyasasında 90 yılı aşkın tecrübesi ve bağımsız kuruluşlarca verilen yüksek kredi notu ile (S&P tarafından verilen "AA-") sektörün en tecrübeli oyuncuları arasında yer alıyor.

Ekonomik Araştırmalar Raporları

Euler Hermes, müşterileriyle yerel ve global veriler ve raporları paylaşarak karar verme sürecinde onlara yardımcı oluyor. Ülke risk analizi, sektör risk analizi ve iflas analizi gibi konulara odaklanan, 40 milyon şirketin finansal bilgilerinin yer aldığı veri tabanı ve uzman ekibiyle Euler Hermes, ihracat ve ithalatın dünya çapında nabzını tutuyor. Euler Hermes’in sık sık Bloomberg TV, CNN, The Financial Times, The New York Times, The Wall Street Journal ve The Washington Post gibi dünyanın önde gelen yayınlarında da yer alan değerlendirmeleri yeni global ticaret rotalarından, öngörülen risk ve fırsatlara kadar ticaret yapanlara fayda sağlayacak pek çok güncel konuyu kapsıyor.

Bültene üye olmak için tıklayınız.