İyi Çevre
 

 

 

 

Karbon Ayakizimizi Düşürdük

Allianz Türkiye olarak 2010’dan bu yana karbon salınımımızı, çalışan başına %60’a yakın oranda azaltmayı başardık. Temel olarak çalışan başına 5.698 kg olan karbon salınımımızı 2.362’ye kadar düşürdük. Tüm Allianz Grubu şirketleri gibi biz de 2020’ye kadar çalışan başına karbon salınımımızı %30 oranında düşürmeyi hedefliyoruz. Bir diğer başarımız işimizin %66’sını dijital ortama taşımak oldu. Hedefimiz, 2018 yılında işimizin %80’ini dijitale taşımak.
Allianz Tower ile Türkiye’nin ilk LEED Platinyum sertifikalı kulesi

Allianz Türkiye olarak karbon salınımımızı azaltmak için attığımız ilk ve en önemli adımlardan biri, Türkiye’nin ilk Platinyum LEED sertifikalı kulesi Allianz Tower’a taşınmak oldu. Allianz Tower katlarında geri dönüşüm merkezlerine yer verdik ve 2016 yılında, kurguladığımız “Geri Dönüşüm Şampiyonası” ile üç ayda sekiz ton atığı geri dönüştürdük.

Sektörün ilk TEMA Yeşil Yaka Eğitimi

Çalışanlarımıza yönelik olarak sektörün ilk TEMA Yeşil Yaka eğitimini sunduk. Kurumsal eğitim şirketlerinden Baltaş & Baltaş’ın uyguladığı bir diğer eğitimle beyaz yakalı çalışanlar için günlük hayatta uygulanabilecek çevreye dost yaklaşımları çalışanlarımızla paylaştık.

TÜSİAD’ın Ekonomi Perspektifinden İklim Değişikliği ile Mücadele Raporu’nun ana destekçileri arasında yer aldık.

Türkiye’nin ilk kurumsal araç paylaşım platformu: Yol Yola

Türkiye’de çalışanlarına araç paylaşımı sunan ilk kurumsal firma oldu. Yol Yola girişimi ile işbirliğine giderek aynı güzergâh üzerinden seyahat eden çalışanlarımızın araç paylaşımını teşvik ederek karbon salınımını düşürmeye ve İstanbul trafiğindeki araç sayısını bir nebze de olsa azaltmaya destek oluyoruz.

Allianz İklim Çözümleri Merkezi iklim değişikliği alanında uzmanlığını özellikle yenilenebilir enerji odağıyla geliştiriyor.
Sivil Toplum ile Tanışma Günleri

Buğday Derneği, TURMEPA, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali gibi sivil toplum kuruluşlarını Allianz Tower’a davet ederek çalışma arkadaşlarımızda sürdürülebilirlik, çevre, karbon salınımı konularında farkındalık yarattık.

 

Global'de Allianz bireyselden endüstriye farklı segmentlerde 150'nin üzerinde sürdürülebilir çözüm ve ürünü müşterilerine sunuyor.

 

Yeşil Bina

Allianz Türkiye olarak yaklaşık bir asırdır ülkemizde hizmet veriyor, 2.500 çalışanımızla iyiliğe, geleceğe, gelişime ve yeniliğe tutkuyla yürüyoruz. Bu yaklaşım doğrultusunda, İstanbul’da yer alan genel müdürlük binamız Allianz Tower ve İzmir’de yer alan operasyon merkezimiz Allianz Kampüs, her detayı sürdürülebilirlik ilkelerine uygun, ‘doğa ve çalışan dostu’ binalar olarak tasarlandı. Gelişmiş bilgi ve iletişim altyapısıyla kağıtsız ofis modelini destekleyen Allianz Tower ve Allianz Kampüs binalarımız, dünya standartlarında enerji tasarrufu önceliğiyle çevrenin korunmasına maksimum katkıda bulunuyor. Binalarımız, arazinin sürdürülebilirlik ilkelerine uyumu, su kullanımı, enerji ve atmosfer kullanımı, kullanılan malzeme ve kaynaklar, binanın iç hava kalitesi, tasarım ve inovasyon gibi bir dizi çevre dostu kriteri sağlıyor. Allianz Tower, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından yeşil binalara verilen en yüksek seviyeyi belgeleyen LEED Platin sertifikasına sahip. Sertifikayı, BC+C Core and Shell kategorisinde alan Allianz Tower aynı zamanda, Türkiye’nin LEED Platin sertifikası almaya hak kazanan ilk kulesi unvanını da taşıyor. Allianz Tower ofisleri ise LEED sertifikasında alınabilecek en yüksek puan aralığında, Platin kategorisinde yer alıyor. Allianz Kampüs ise Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından yeşil binalara verilen LEED Gold Sertifikası’na, ‘Yeni Bina’ kategorisinde aday. Şehrin hava koşullarına göre planlanan iklimlendirme sistemleri, ofis içindeki hava kalitesini anlık gösteren ekranlara sahip olan Allianz Kampüs, ayrıca yemek atıklarının kompost olarak kullanılması ve su tasarrufunda gösterdiği kategori üstü planlamasıyla yüksek bir inovasyon puanı da hedefliyor. Bitki seçimleri ve peyzaj planı Yeşil Bina konseptine uygun yapılan Allianz Kampüs’te, yatay bina prensiplerine uygun planlanan peyzaj düzenlemesi, sulamada asgari tüketime ihtiyaç duyan bitki örtüsü dikkat çekiyor.

 

Sürdürülebilirlik Modelimiz
Daha Fazla Bilgi için tıklayınız