Allianz Grubu Sürdürülebilirlik Stratejisi
 

allianz-grup-surdurulebilirlik-stratejisi

Yaklaşımımız

Bir sigortacı ve uzun dönem yatırımcı olarak sosyal ve çevresel sorumluluğumuzun günlük işlerimizin vazgeçilmez bir parçaso olduğunu biliyoruz. Çünkü sadece bugün değil bundan 20, 30 yıl sonrasında da müşterilerimize verdiğimiz sözleri tutmamız gerekiyor. 125 yıldır sistemlerimi ve süreçlerimizi sürdürülebilir bir şekilde işimizi yapabileceğimiz şekilde inşa ettik.

En güvenilir finansal kurum ve sürdürülebilirlikte küresel bir lider olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşabilmek için de değişime öncülük etmemiz gerekiyor. 2015’te yeni CEO’muz Oliver Baete, yepyeni bir strateji açıkladı: Yenilenme Ajandası. Bu strateji doğru iş yapış biçimimizi, finansal gücümüzü, teknik ve operasyonel yetkinliğimiz ve yeteneğimizi ele alıyor. 

Kurumsal Sorumluluk Ajandası

  • Düşük Karbon Ekonomisi:İklim liderliği pozisyonumuzu korumak 
  • Sosyal Dahiliyet:Uzmanlığımızı kullanarak toplumlara katkı sağlamak
  • İş Entegrasyonu: ESG risklerini yönetmek ve fırsatlardan yararlanabilmek
Allianz Grup stratejisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

Önceliğimiz

Öncelikli konularımızı tespit etmek için örneğin paydaşlarımızın en önemsediği konu başlıkları gibi, onlarla beraber diyalog kurabileceğimiz kanallar oluşturuyor ve görüşlerine başvuruyoruz. Birçok konu yıllar içinde ortaya çıkan küresel mega trendler, çevresel ve toplumsal değişim başlıklarını yansıtıyor. 2015’te iç ve dış paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz  paydaş beklenti anketi ile öncelikli konularımızı belirlemeye devam ettik. 2016 senesinde araştırmanın kapsamını paydaş ve ülke bazında genişlettik.

Taahhüdümüz

Allianz birçok küresel sürdürülebilirlik anlaşmaları ve prensiplerinin imzacısı. Örneğin Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 2002 senesinden bu yana destekçisi. Sürdürülebilir Sigorta Prensipleri’nin ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Yatırım Prensipleri’nin de imzacısı.

10 yılı aşkın bir süredir de iklim değişikliği stratejileri iş modelimizle insanları ve kurumları koruyabilmemizde önemli bir unsur olmasından ötürü sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde bizler için anahtar bir konu. Allianz İklim Çözümleri merkezimiz bu alanda risk ve fırsatlara ilişkin farkındalık yaratması ve olağandışı hava olaylarının olumsuz etkisini azaltabilecek sigorta çözümleri geliştirilmesinde bilgi kaynağımız. Şirket olarak da doğrudan oluşan karbon ayakizimizi düşürmek için sürekli çalışıyoruz.

Bir sigortacı ve yatırımcı olarak, ESG (Environment-Social-Governance) olarak tabir edilen çevresel, toplumsal ve yönetişimsel risklerimizi dikkatle yönetmeye çalışıyoruz. 

ESG politikaları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız
Allıanz Grup Sürdürülebilirlik Kilometre Taşları
Allıanz Grubu Sürdürülebilirlik Raporları